0
You have 0 przedmioty in your cart

Jak dobrać odpowiednie drzwi zewnętrzne?

drzwi

Drzwi zewnętrzne powinny łączyć w sobie wiele przydatnych cech: zapewniać odpowiednie bezpieczeństwo, chronić przed zimnem oraz hałasem, nie ulegać łatwo zniszczeniom w wyniku trudnych warunków atmosferycznych, a przy tym wszystkim jeszcze atrakcyjnie się prezentować. Nic więc dziwnego, że ich wybór nie należy do łatwych.

Wykonuje się je zazwyczaj z kilku różnych materiałów:

  • Drewno – zapewniające doskonałe warunki oraz wyjątkowo piękny wygląd, ale dość drogie i wymagające konserwacji, by nie niszczyła ich zła pogoda.
  • Stal – tańsza i bardziej wytrzymała od drewna, oferująca przy tym bardzo szerokie możliwości dostosowania wyglądu do stylu domu.
  • PVC – tanie, lekkie i wytrzymałe, choć zapewniające mniejszą ochronę od stali. Nie wszystkim odpowiada również ich wygląd.

Oprócz tych trzech podstawowych materiałów istnieją również drzwi z aluminium oraz włókna szklanego. Obydwa te rozwiązania zapewniają właściwą ochronę oraz przyjemny wygląd, jednak są przy tym dość drogie i w efekcie nieco mniej popularne.

Drzwi zewnętrzne muszą zapewniać bezpieczeństwo

Poziom ochrony, którym powinny odznaczać się drzwi wejściowe, zależy przede wszystkim od miejsca zamieszkania. Mieszkanie w bloku z zamykaną klatką schodową może posiadać mniejsze zabezpieczenia od domu jednorodzinnego. Takie drzwi nie potrzebują również szczególnej wytrzymałości na warunki atmosferyczne, a w przypadku ogrzewania w całym budynku również wyjątkowo dobrej izolacji cieplnej. Warto jednak zadbać o właściwą ochronę przed hałasem. W przypadku domu jednorodzinnego dobrym rozwiązaniem będą drzwi antywłamaniowe, które powinny być także odpowiednio szczelne, aby do wnętrza nie dostawały się przez nie zimno oraz wilgoć.

Jak dobrać wygląd drzwi do stylu całego domu?

W przypadku estetyki najwięcej zależy od prywatnych preferencji. Wygląd każdego materiału można w większym lub mniejszym stopniu modyfikować – szczególnie popularne jest upodobnianie go do drewna. Ten surowiec idealnie pasuje do tradycyjnego budownictwa i w tym przypadku najczęściej dobiera się jego barwę do pokrycia dachowego. Jeśli jednak styl domu jest bardziej nowoczesny, lepiej prezentować mogą się drzwi ze stali, aluminium lub PVC, które można łatwo pomalować na dowolny kolor.