0
You have 0 przedmioty in your cart

Jak wybrać bramę garażową – na co zwrócić uwagę?

brama garażowa

Niezależnie od tego, czy korzysta się z niego codziennie, czy jedynie okazjonalnie do niego zagląda, garaż jest niezwykle istotną częścią domu – powinien być więc funkcjonalny i prezentować się jak najlepiej. Jednym z jego najważniejszych elementów jest brama, mająca olbrzymi wpływ na wygodne korzystanie z garażu, a także na jego wygląd. W tym artykule radzimy, na jakie czynniki warto zwrócić uwagę podczas jej wyboru.

Jaki rodzaj bramy garażowej będzie najlepszy?

Pierwszą i prawdopodobnie najważniejszą decyzją jest wybór konkretnego rodzaju bramy garażowej. Na rynku istnieje ich kilka, a wpływ na wybór jednego z nich powinna mieć przede wszystkim ilość dostępnego miejsca. Niezwykle istotna jest również wygoda użytkowania. Do rodzajów bram garażowych należą:

  • rozwierne
  • uchylne
  • segmentowe
  • roletowe

Dwa pierwsze rodzaje wymagają odpowiedniej ilości miejsca na podjeździe, otwierają się bowiem na zewnątrz – rozwierny na boki, a uchylny do góry. To wygodne rozwiązania, więc jeśli układ podwórka umożliwia ich zastosowanie, warto się nad nimi zastanowić. Bramy segmentowe i roletowe otwierają się do wewnątrz, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo przestrzeni. Segmentowe układają się przy tym pod sufitem, przez co potrzebują nieco miejsca w samym garażu, a roletowe nawijają się na specjalny wał.

Czy brama garażowa musi być ocieplana?

Kolejnym istotnym czynnikiem jest izolacja cieplna. Nie ma ona aż tak dużego znaczenia w przypadku garażów wolnostojących – jeśli brama okaże się mało szczelna, w środku będzie po prostu chłodniej. Gdy jednak garaż jest elementem domu, wychłodzony zacznie zabierać ciepło z reszty budynku, wpływając negatywnie na wydajność ogrzewania. W takiej sytuacji zdecydowanie warto postawić na bramę ocieplaną.

Niezależnie od wybranego rodzaju, sprzedawane przez nas bramy garażowe w Krakowie cechują się wysoką szczelnością, a w przypadku wielu z nich można zamówić wersję dodatkowo ocieplaną, zatrzymującą jeszcze więcej chłodnego powietrza.

Czy wygląd bramy ma duże znaczenie?

Brama zajmuje zdecydowaną większość frontowej ściany garażu. Niewątpliwie przyciąga więc wzrok i dlatego tak istotny jest jej odpowiedni wygląd. Kolorystycznie warto dobrać ją do drzwi oraz ram okiennych domu. Dzięki temu na całej posesji zachowa się odpowiednią spójność. Najważniejsze pozostają jednak  prywatne preferencje i to zgodnie z nimi powinno się planować estetykę wszystkich elementów.