0
You have 0 przedmioty in your cart

Jak wygląda montaż drzwi zewnętrznych?

drzwi zewnętrzne

Dobre drzwi zewnętrzne powinny być nie tylko estetyczne, lecz przede wszystkim powinny gwarantować maksymalne bezpieczeństwo mieszkańcom domu lub mieszkania. Ważne, aby ich antywłamaniowe właściwości były potwierdzone certyfikatami i atestami, aby posiadały wytrzymałą konstrukcję oraz aby były wyposażone w bolce antywyważeniowe, zamki oraz blachy montowane bezpośrednio w ościeżnicy.

Powinien charakteryzować je również niski współczynnik całkowitej przenikalności cieplnej drzwi, co zminimalizuje straty ciepła. Wysoki współczynnik tłumienia hałasów z zewnątrz, odporność na deszcz, śnieg, wiatr, promienie UV, wilgoć oraz mróz to kolejne, niezbędne cechy dobrych drzwi zewnętrznych. Sprawdź w naszym wpisie, jak przebiega ich montaż.

Po pierwsze: sprawdź, z ilu warstw składa się ściana, w której mają zostać osadzone drzwi

Przede wszystkim należy sprawdzić, ilu warstwowa jest ściana, w której mają zostać osadzone drzwi zewnętrzne. Aby bowiem uniknąć przemarzania na styku ościeżnicy i muru oś symetrii przekroju ościeżnicy musi przebiegać tam, gdzie przy zewnętrznej temperaturze  15°C w ścianie temperatura wynosi 0°C.

Jeśli zatem ściana jest jednowarstwowa, wówczas ościeżnica musi zostać osadzona w połowie grubości muru, jeśli dwuwarstwowa zewnętrzna powierzchnia ościeżnicy musi zostać zamontowana na granicy warstwy nośnej i ocieplenia. Jeśli ściana ma trzy warstwy ościeżnicę montuje się w warstwie izolacji termicznej.

Zastanów się również, na jakim etapie budowy domu zamierzasz montować drzwi. Jeśli w jej trakcie, wówczas wmuruj kotwy w trakcie wznoszenia ściany, które będą trwale połączone z ościeżnicą. Jeśli po ukończeniu budowy ościeżnicę zamontuj na dyble.

Po drugie: osadź ościeżnicę i zdecyduj, w którą stronę będą otwierać się drzwi

Kolejnym krokiem podczas montażu drzwi zewnętrznych jest prawidłowe osadzenie ościeżnicy, za pomocą:

  • kotew,
  • kołków rozporowych.

Najtrwalszy efekt uzyskamy wykorzystując kotwy, przymocowane na stałe do ościeżnicy i zamurowane w trakcie wznoszenia ściany. Ościeżnicę ustabilizować można również stosując kołki rozporowe, jeśli otwór drzwiowy jest już gotowy, przy czym należy dostosować kołki do rodzaju muru. Jeśli drzwi zewnętrzne montujesz w budynku, w którym już były osadzone drzwi, wówczas nowe drzwi zewnętrzne możesz zamocować na ościeżnicy już istniejącej.

To również moment na zdecydowanie, w którą stronę będą otwierały się drzwi. Jeśli drzwi mają się otwierać na zewnątrz, nie zapominaj o pozostawieniu przed wejściem wolnego obszaru o długości i szerokości co najmniej półtora metra.

Po trzecie: właściwy montaż drzwi zewnętrznych

Mając przygotowany otwór oraz ościeżnicę możesz przystąpić do właściwego montażu drzwi zewnętrznych. Zacznij od skręcenia elementów ościeżnicy ze sobą, a następnie umieść ją w przygotowanym otworze, unieruchamiając w za pomocą drewnianych lub plastikowych klinów. Następnie sprawdź poziomicą, czy pion i poziom elementów ościeżnicy są prawidłowe i wywierć otwory w ościeżnicy. Przez powstałe otwory wywierć otwory w ścianie. Kolejnym etapem montażu drzwi zewnętrznych będzie wbicie w wywiercone otwory kołków, w które wkręć śruby. Trzy należy umieścić w pionowych elementach ościeżnicy, jedną w elemencie nadprożowym. Usztywnij konstrukcję, montując między pionowymi elementami ościeżnicy rozpory z desek. Ościeżnicę zabezpiecz taśmą malarską, jednocześnie przestrzenie między ościeżnicą a murem wypełniając do połowy rozprężną pianką montażową. Po upływie dwudziestu czterech godzin przytnij nożem nadmiar pianki i zdejmij taśmę malarską. Ostatni etap to montaż zawiasów do ościeżnicy, przymocowanie klamki do skrzydła i zawieszeniu ich na zawiasach.

Oferujemy szeroki wybór drzwi wejściowych między innymi marek Gerda, Delta, Wiatrak, Wiśniowski, wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno dębu i sosny, stali oraz aluminium. Oferowane przez nas drzwi zewnętrzne spełniają rygorystyczne normy antywłamaniowe, są odporne na ogień, zniszczenia mechaniczne, szkodliwe warunki atmosferyczne, wilgoć oraz promieniowanie słoneczne. Cechuje je wysoka zdolność izolacji akustycznej oraz niska przepuszczalność termiczna, co przekłada się na oszczędności na energię cieplną. Ponadto zajmujemy się montażem drzwi wejściowych każdego typu.