0
You have 0 przedmioty in your cart

Jak zadbać o drewniane ogrodzenie?

Jak zadbać o drewniane ogrodzenie?

Drewniane ogrodzenie dodaje domowi ciepłego wizerunku. Jest uniwersalne: pasuje zarówno do prostych, starych domów, jak i do nowoczesnych kubatur. Nieważne, czy zdecydujemy się na klastyczny płot ze sztachet, czy eleganckie panele – o drewniany płot zawsze trzeba dbać. Jeśli chcemy, by wyglądał estetycznie przez lata, co jakiś czas będziemy musieli go odświeżyć. Jeśli natomiast nie przepadamy za pracami w ogrodzie i nie jesteśmy „złotymi rączkami”, lepiej zdecydować się na zwykłe ogrodzenie ze stali – jest przy nim zdecydowanie mniej pracy.

Odświeżenie ogrodzenia

Ogrodzenia drewniane wymagają odświeżenia co dwa, trzy lata. Co trzeba zrobić? Krótko mówiąc: położyć na drewno nowy impregnat. Jednak aby to zrobić poprawnie, należy najpierw usunąć łuszczące się i odpadające warstwy starego. Ogrodzenie można więc doczyścić i oskrobać drucianą szczotką, jednak idealnym rozwiązaniem jest oczyszczenie go papierem ściernym lub delikatną szlifierką. Wtedy możemy mieć pewność, że żadna stara warstwa na nim nie zostanie. Gdy ogrodzenie będzie już oczyszczone, trzeba mu się dokładnie przyjrzeć pod kątem uszkodzeń. Jeśli są w nim jakieś dziury lub większe pęknięcia, należy je zaszpachlować i wygładzić.

Nowy impregnat

Dopiero teraz nasz płot jest gotowy do pomalowania. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz produktów do impregnacji drewna. Najlepszą ochroną przed czynnikami pogodowymi dla drewna są lakiery. Dają one jednak nienaturalny połysk. Wielu właścicieli drewnianych płotów decyduje się na bejcę. Ta z kolei świetnie chroni drewno przez bakteriami i szkodnikami i pozostawia w miarę naturalny wygląd drewna. Dostępne są też hybrydy w postaci lakierobejcy. Najlepiej jest zobaczyć działanie każdego impregnatu na próbnikach w supermarkecie i wtedy wybrać impregnat, którego efekt wizualny najbardziej nam się spodoba.